"leväte" meaning in All languages combined

See leväte on Wiktionary

Verb [Votic]

IPA: /ˈlevætæ/ (note: Luutsa, Liivčülä), [ˈlevʲætʲə̟] (note: Luutsa, Liivčülä), /ˈlevætæ/ (note: Jõgõperä), [ˈlevʲætʲ] (note: Jõgõperä), /ˈlevætæɡ/ (note: Eastern Votic), [ˈlevæˌtæɡ̊] (note: Eastern Votic)
Rhymes: -evætæ Etymology: From Proto-Finnic *lebäit'äk. Etymology templates: {{inh|vot|urj-fin-pro|*lebäit'äk}} Proto-Finnic *lebäit'äk Head templates: {{head|vot|verb}} leväte Forms: no-table-tags [table-tags], leppän [first-person, indicative, present, singular], en leppä [first-person, indicative, negative, present, singular], õõn levännü [first-person, indicative, perfect, singular], en õõ levännü [first-person, indicative, negative, perfect, singular], leppäd [indicative, present, second-person, singular], ed leppä [indicative, negative, present, second-person, singular], õõd levännü [indicative, perfect, second-person, singular], ed õõ levännü [indicative, negative, perfect, second-person, singular], leppäb [indicative, present, singular, third-person], eb leppä [indicative, negative, present, singular, third-person], on levännü [indicative, perfect, singular, third-person], eb õõ levännü [indicative, negative, perfect, singular, third-person], leppämme [first-person, indicative, plural, present], emme leppä [first-person, indicative, negative, plural, present], õõmmõ levännü [first-person, indicative, perfect, plural], emme õõ levännü [first-person, indicative, negative, perfect, plural], leppätte [indicative, plural, present, second-person], ette leppä [indicative, negative, plural, present, second-person], õõttõ levännü [indicative, perfect, plural, second-person], ette õõ levännü [indicative, negative, perfect, plural, second-person], levätä [indicative, plural, present, third-person], eväd leppä [indicative, negative, plural, present, third-person], õlla levättü [indicative, perfect, plural, third-person], eväd õõ levättü [indicative, negative, perfect, plural, third-person], levätä [impersonal, indicative, present], eväd leppä [impersonal, indicative, negative, present], õlla levättü [impersonal, indicative, perfect], eväd õõ levättü [impersonal, indicative, negative, perfect], lepäzin [first-person, imperfect, indicative, singular], en levännü [first-person, imperfect, indicative, negative, singular], õlin levännü [first-person, indicative, pluperfect, singular], - [first-person, indicative, negative, pluperfect, singular], lepäzid [imperfect, indicative, second-person, singular], ed levännü [imperfect, indicative, negative, second-person, singular], õlid levännü [indicative, pluperfect, second-person, singular], - [indicative, negative, pluperfect, second-person, singular], lepäzi [imperfect, indicative, singular, third-person], eb levännü [imperfect, indicative, negative, singular, third-person], õli levännü [indicative, pluperfect, singular, third-person], - [indicative, negative, pluperfect, singular, third-person], lepäzimme [first-person, imperfect, indicative, plural], emme levännü [first-person, imperfect, indicative, negative, plural], õlimmõ levännü [first-person, indicative, pluperfect, plural], - [first-person, indicative, negative, pluperfect, plural], lepäzitte [imperfect, indicative, plural, second-person], ette levännü [imperfect, indicative, negative, plural, second-person], õlittõ levännü [indicative, pluperfect, plural, second-person], - [indicative, negative, pluperfect, plural, second-person], levätti [imperfect, indicative, plural, third-person], eväd levättü [imperfect, indicative, negative, plural, third-person], õlti levättü [indicative, pluperfect, plural, third-person], - [indicative, negative, pluperfect, plural, third-person], levätti [imperfect, impersonal, indicative], eväd levättü [imperfect, impersonal, indicative, negative], õlti levättü [impersonal, indicative, pluperfect], - [impersonal, indicative, negative, pluperfect], lepäizin [conditional, first-person, present, singular], en lepäizʹ [conditional, first-person, negative, present, singular], õllizin levännü [conditional, first-person, perfect, singular], õllõizin levännü [conditional, first-person, perfect, singular], en õllizʹ levännü [conditional, first-person, negative, perfect, singular], en õllõizʹ levännü [conditional, first-person, negative, perfect, singular], lepäizid [conditional, present, second-person, singular], ed lepäizʹ [conditional, negative, present, second-person, singular], õllizid levännü [conditional, perfect, second-person, singular], õllõizid levännü [conditional, perfect, second-person, singular], ed õllizʹ levännü [conditional, negative, perfect, second-person, singular], ed õllõizʹ levännü [conditional, negative, perfect, second-person, singular], lepäizʹ [conditional, present, singular, third-person], eb lepäizʹ [conditional, negative, present, singular, third-person], õllizʹ levännü [conditional, perfect, singular, third-person], õllõizʹ levännü [conditional, perfect, singular, third-person], eb õllizʹ levännü [conditional, negative, perfect, singular, third-person], eb õllõizʹ levännü [conditional, negative, perfect, singular, third-person], lepäizimme [conditional, first-person, plural, present], emme lepäizʹ [conditional, first-person, negative, plural, present], õllizimmõ levännü [conditional, first-person, perfect, plural], õllõizimmõ levännü [conditional, first-person, perfect, plural], emme õllizʹ levännü [conditional, first-person, negative, perfect, plural], emme õllõizʹ levännü [conditional, first-person, negative, perfect, plural], lepäizitte [conditional, plural, present, second-person], ette lepäizʹ [conditional, negative, plural, present, second-person], õllizittõ levännü [conditional, perfect, plural, second-person], õllõizittõ levännü [conditional, perfect, plural, second-person], ette õllizʹ levännü [conditional, negative, perfect, plural, second-person], ette õllõizʹ levännü [conditional, negative, perfect, plural, second-person], levättäizʹ [conditional, plural, present, third-person], eväd levättäizʹ [conditional, negative, plural, present, third-person], õltaizʹ levättü [conditional, perfect, plural, third-person], eväd õltaizʹ levättü [conditional, negative, perfect, plural, third-person], levättäizʹ [conditional, impersonal, present], eväd levättäizʹ [conditional, impersonal, negative, present], õltaizʹ levättü [conditional, impersonal, perfect], eväd õltaizʹ levättü [conditional, impersonal, negative, perfect], - [first-person, present, singular], - [first-person, negative, present, singular], leppä [present, second-person, singular], elä leppä [negative, present, second-person, singular], levätko [present, singular, third-person], elko levätko [negative, present, singular, third-person], - [first-person, plural, present], - [first-person, negative, plural, present], levätka [plural, present, second-person], elka levätka [negative, plural, present, second-person], levätkod [plural, present, third-person], - [negative, plural, present, third-person], - [impersonal, present], - [impersonal, negative, present], leväte [first-person, infinitive], leppäje [active, participle, present], - [participle, passive, present], leppämä [illative, infinitive, second-person], levännü [active, participle, past], levättü [participle, passive, past], leppämez [inessive, infinitive, second-person], 'Standardized' inflection based on the Vaipooli dialects [inessive, participle, past, second-person], leppämess [elative, infinitive, second-person], 'Standardized' inflection based on the Vaipooli dialects [elative, participle, past, second-person], leppämette [abessive, infinitive, second-person], 'Standardized' inflection based on the Vaipooli dialects [abessive, participle, past, second-person]
  1. (intransitive) to rest Tags: intransitive
    Sense id: en-leväte-vot-verb-OIVX1c4R Categories (other): Pages with 1 entry, Pages with entries, Votic entries with incorrect language header
{
  "etymology_links": [
    [
      "*lebäit'äk",
      "Reconstruction:Proto-Finnic/lebäit'äk"
    ]
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vot",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*lebäit'äk"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *lebäit'äk",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *lebäit'äk.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "vot-conj/vasatõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "p-v gradation",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "IV/vasatõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "leppän",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en leppä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "õõn levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en õõ levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "leppäd",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ed leppä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "õõd levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ed õõ levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "leppäb",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eb leppä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "on levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eb õõ levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "leppämme",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emme leppä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "õõmmõ levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme õõ levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "leppätte",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette leppä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "õõttõ levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette õõ levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "levätä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eväd leppä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "õlla levättü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eväd õõ levättü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "levätä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "impersonal",
        "indicative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "eväd leppä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "impersonal",
        "indicative",
        "negative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "õlla levättü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "impersonal",
        "indicative",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "eväd õõ levättü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "impersonal",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "lepäzin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "negative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "õlin levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lepäzid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ed levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "negative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "õlid levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lepäzi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eb levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "negative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "õli levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lepäzimme",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "negative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "õlimmõ levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lepäzitte",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "õlittõ levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "levätti",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eväd levättü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "õlti levättü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "levätti",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperfect",
        "impersonal",
        "indicative"
      ]
    },
    {
      "form": "eväd levättü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperfect",
        "impersonal",
        "indicative",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "õlti levättü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "impersonal",
        "indicative",
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "impersonal",
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "lepäizin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en lepäizʹ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "õllizin levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "õllõizin levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en õllizʹ levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en õllõizʹ levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lepäizid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ed lepäizʹ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "õllizid levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "õllõizid levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ed õllizʹ levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ed õllõizʹ levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lepäizʹ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eb lepäizʹ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "õllizʹ levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "õllõizʹ levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eb õllizʹ levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eb õllõizʹ levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lepäizimme",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emme lepäizʹ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "õllizimmõ levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "õllõizimmõ levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme õllizʹ levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme õllõizʹ levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lepäizitte",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette lepäizʹ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "õllizittõ levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "õllõizittõ levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette õllizʹ levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette õllõizʹ levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "levättäizʹ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eväd levättäizʹ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "õltaizʹ levättü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eväd õltaizʹ levättü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "levättäizʹ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "impersonal",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "eväd levättäizʹ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "impersonal",
        "negative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "õltaizʹ levättü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "impersonal",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "eväd õltaizʹ levättü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "impersonal",
        "negative",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "leppä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "elä leppä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "levätko",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "elko levätko",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "levätka",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "elka levätka",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "levätkod",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "impersonal",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "impersonal",
        "negative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "leväte",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "leppäje",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "participle",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "leppämä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "infinitive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "levättü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "participle",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "leppämez",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "infinitive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "'Standardized' inflection based on the Vaipooli dialects",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "participle",
        "past",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "leppämess",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "infinitive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "'Standardized' inflection based on the Vaipooli dialects",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "participle",
        "past",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "leppämette",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "infinitive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "'Standardized' inflection based on the Vaipooli dialects",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "participle",
        "past",
        "second-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vot",
        "2": "verb"
      },
      "expansion": "leväte",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "le‧vä‧te"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "le‧vä‧te"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Votic",
  "lang_code": "vot",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 1 entry",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Votic entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to rest"
      ],
      "id": "en-leväte-vot-verb-OIVX1c4R",
      "links": [
        [
          "rest",
          "rest"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(intransitive) to rest"
      ],
      "tags": [
        "intransitive"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈlevætæ/",
      "note": "Luutsa, Liivčülä"
    },
    {
      "ipa": "[ˈlevʲætʲə̟]",
      "note": "Luutsa, Liivčülä"
    },
    {
      "ipa": "/ˈlevætæ/",
      "note": "Jõgõperä"
    },
    {
      "ipa": "[ˈlevʲætʲ]",
      "note": "Jõgõperä"
    },
    {
      "ipa": "/ˈlevætæɡ/",
      "note": "Eastern Votic"
    },
    {
      "ipa": "[ˈlevæˌtæɡ̊]",
      "note": "Eastern Votic"
    },
    {
      "rhymes": "-evætæ"
    }
  ],
  "word": "leväte"
}
{
  "etymology_links": [
    [
      "*lebäit'äk",
      "Reconstruction:Proto-Finnic/lebäit'äk"
    ]
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vot",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*lebäit'äk"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *lebäit'äk",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *lebäit'äk.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "vot-conj/vasatõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "p-v gradation",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "IV/vasatõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "leppän",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en leppä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "õõn levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en õõ levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "leppäd",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ed leppä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "õõd levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ed õõ levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "leppäb",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eb leppä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "on levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eb õõ levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "leppämme",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emme leppä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "õõmmõ levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme õõ levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "leppätte",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette leppä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "õõttõ levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette õõ levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "levätä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eväd leppä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "õlla levättü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eväd õõ levättü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "levätä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "impersonal",
        "indicative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "eväd leppä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "impersonal",
        "indicative",
        "negative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "õlla levättü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "impersonal",
        "indicative",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "eväd õõ levättü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "impersonal",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "lepäzin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "negative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "õlin levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lepäzid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ed levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "negative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "õlid levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lepäzi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eb levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "negative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "õli levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lepäzimme",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "negative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "õlimmõ levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lepäzitte",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "õlittõ levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "levätti",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eväd levättü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "õlti levättü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "levätti",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperfect",
        "impersonal",
        "indicative"
      ]
    },
    {
      "form": "eväd levättü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperfect",
        "impersonal",
        "indicative",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "õlti levättü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "impersonal",
        "indicative",
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "impersonal",
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "lepäizin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en lepäizʹ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "õllizin levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "õllõizin levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en õllizʹ levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en õllõizʹ levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lepäizid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ed lepäizʹ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "õllizid levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "õllõizid levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ed õllizʹ levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ed õllõizʹ levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lepäizʹ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eb lepäizʹ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "õllizʹ levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "õllõizʹ levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eb õllizʹ levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eb õllõizʹ levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lepäizimme",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emme lepäizʹ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "õllizimmõ levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "õllõizimmõ levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme õllizʹ levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme õllõizʹ levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lepäizitte",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette lepäizʹ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "õllizittõ levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "õllõizittõ levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette õllizʹ levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette õllõizʹ levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "levättäizʹ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eväd levättäizʹ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "õltaizʹ levättü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eväd õltaizʹ levättü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "levättäizʹ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "impersonal",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "eväd levättäizʹ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "impersonal",
        "negative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "õltaizʹ levättü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "impersonal",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "eväd õltaizʹ levättü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "impersonal",
        "negative",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "leppä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "elä leppä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "levätko",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "elko levätko",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "levätka",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "elka levätka",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "levätkod",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "impersonal",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "impersonal",
        "negative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "leväte",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "leppäje",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "participle",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "leppämä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "infinitive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "levännü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "levättü",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "participle",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "leppämez",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "infinitive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "'Standardized' inflection based on the Vaipooli dialects",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "participle",
        "past",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "leppämess",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "infinitive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "'Standardized' inflection based on the Vaipooli dialects",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "participle",
        "past",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "leppämette",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "infinitive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "'Standardized' inflection based on the Vaipooli dialects",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "participle",
        "past",
        "second-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vot",
        "2": "verb"
      },
      "expansion": "leväte",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "le‧vä‧te"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "le‧vä‧te"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Votic",
  "lang_code": "vot",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Pages with 1 entry",
        "Pages with entries",
        "Rhymes:Votic/evætæ",
        "Rhymes:Votic/evætæ/3 syllables",
        "Votic entries with incorrect language header",
        "Votic intransitive verbs",
        "Votic lemmas",
        "Votic terms derived from Proto-Finnic",
        "Votic terms inherited from Proto-Finnic",
        "Votic terms with IPA pronunciation",
        "Votic vasatõ-type verbs",
        "Votic verbs"
      ],
      "glosses": [
        "to rest"
      ],
      "links": [
        [
          "rest",
          "rest"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(intransitive) to rest"
      ],
      "tags": [
        "intransitive"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈlevætæ/",
      "note": "Luutsa, Liivčülä"
    },
    {
      "ipa": "[ˈlevʲætʲə̟]",
      "note": "Luutsa, Liivčülä"
    },
    {
      "ipa": "/ˈlevætæ/",
      "note": "Jõgõperä"
    },
    {
      "ipa": "[ˈlevʲætʲ]",
      "note": "Jõgõperä"
    },
    {
      "ipa": "/ˈlevætæɡ/",
      "note": "Eastern Votic"
    },
    {
      "ipa": "[ˈlevæˌtæɡ̊]",
      "note": "Eastern Votic"
    },
    {
      "rhymes": "-evætæ"
    }
  ],
  "word": "leväte"
}

Download raw JSONL data for leväte meaning in All languages combined (15.3kB)


This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-10-03 from the enwiktionary dump dated 2026-09-02 using wiktextract (1a05e46 and e3d6d4e). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.