See leväte on Wiktionary
{
"etymology_links": [
[
"*lebäit'äk",
"Reconstruction:Proto-Finnic/lebäit'äk"
]
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "vot",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*lebäit'äk"
},
"expansion": "Proto-Finnic *lebäit'äk",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *lebäit'äk.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "vot-conj/vasatõ",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "p-v gradation",
"source": "inflection",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "IV/vasatõ",
"source": "inflection",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "leppän",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en leppä",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "õõn levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en õõ levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "leppäd",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ed leppä",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "õõd levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ed õõ levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "leppäb",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "eb leppä",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "on levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "eb õõ levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "leppämme",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "emme leppä",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "õõmmõ levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emme õõ levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "leppätte",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette leppä",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "õõttõ levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette õõ levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "levätä",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "eväd leppä",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "õlla levättü",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eväd õõ levättü",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "levätä",
"source": "inflection",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"present"
]
},
{
"form": "eväd leppä",
"source": "inflection",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"negative",
"present"
]
},
{
"form": "õlla levättü",
"source": "inflection",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"perfect"
]
},
{
"form": "eväd õõ levättü",
"source": "inflection",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"negative",
"perfect"
]
},
{
"form": "lepäzin",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "en levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"negative",
"singular"
]
},
{
"form": "õlin levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "lepäzid",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ed levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"negative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "õlid levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "lepäzi",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "eb levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"negative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "õli levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "lepäzimme",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "emme levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "õlimmõ levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "lepäzitte",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "õlittõ levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "levätti",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eväd levättü",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"negative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "õlti levättü",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "levätti",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperfect",
"impersonal",
"indicative"
]
},
{
"form": "eväd levättü",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperfect",
"impersonal",
"indicative",
"negative"
]
},
{
"form": "õlti levättü",
"source": "inflection",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"negative",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "lepäizin",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en lepäizʹ",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "õllizin levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "õllõizin levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en õllizʹ levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en õllõizʹ levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "lepäizid",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ed lepäizʹ",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "õllizid levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "õllõizid levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ed õllizʹ levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ed õllõizʹ levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "lepäizʹ",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "eb lepäizʹ",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "õllizʹ levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "õllõizʹ levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "eb õllizʹ levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "eb õllõizʹ levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "lepäizimme",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "emme lepäizʹ",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "õllizimmõ levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "õllõizimmõ levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emme õllizʹ levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emme õllõizʹ levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "lepäizitte",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette lepäizʹ",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "õllizittõ levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "õllõizittõ levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette õllizʹ levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette õllõizʹ levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "levättäizʹ",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "eväd levättäizʹ",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "õltaizʹ levättü",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eväd õltaizʹ levättü",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "levättäizʹ",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"present"
]
},
{
"form": "eväd levättäizʹ",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"negative",
"present"
]
},
{
"form": "õltaizʹ levättü",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"perfect"
]
},
{
"form": "eväd õltaizʹ levättü",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"negative",
"perfect"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "leppä",
"source": "inflection",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "elä leppä",
"source": "inflection",
"tags": [
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "levätko",
"source": "inflection",
"tags": [
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "elko levätko",
"source": "inflection",
"tags": [
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "levätka",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "elka levätka",
"source": "inflection",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "levätkod",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"impersonal",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"impersonal",
"negative",
"present"
]
},
{
"form": "leväte",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"infinitive"
]
},
{
"form": "leppäje",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"participle",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "leppämä",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"infinitive",
"second-person"
]
},
{
"form": "levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "levättü",
"source": "inflection",
"tags": [
"participle",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "leppämez",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"infinitive",
"second-person"
]
},
{
"form": "'Standardized' inflection based on the Vaipooli dialects",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"participle",
"past",
"second-person"
]
},
{
"form": "leppämess",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"infinitive",
"second-person"
]
},
{
"form": "'Standardized' inflection based on the Vaipooli dialects",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"participle",
"past",
"second-person"
]
},
{
"form": "leppämette",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"infinitive",
"second-person"
]
},
{
"form": "'Standardized' inflection based on the Vaipooli dialects",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"participle",
"past",
"second-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "vot",
"2": "verb"
},
"expansion": "leväte",
"name": "head"
}
],
"hyphenation": [
"le‧vä‧te"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"le‧vä‧te"
]
}
],
"lang": "Votic",
"lang_code": "vot",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Votic entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"to rest"
],
"id": "en-leväte-vot-verb-OIVX1c4R",
"links": [
[
"rest",
"rest"
]
],
"raw_glosses": [
"(intransitive) to rest"
],
"tags": [
"intransitive"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈlevætæ/",
"note": "Luutsa, Liivčülä"
},
{
"ipa": "[ˈlevʲætʲə̟]",
"note": "Luutsa, Liivčülä"
},
{
"ipa": "/ˈlevætæ/",
"note": "Jõgõperä"
},
{
"ipa": "[ˈlevʲætʲ]",
"note": "Jõgõperä"
},
{
"ipa": "/ˈlevætæɡ/",
"note": "Eastern Votic"
},
{
"ipa": "[ˈlevæˌtæɡ̊]",
"note": "Eastern Votic"
},
{
"rhymes": "-evætæ"
}
],
"word": "leväte"
}
{
"etymology_links": [
[
"*lebäit'äk",
"Reconstruction:Proto-Finnic/lebäit'äk"
]
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "vot",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*lebäit'äk"
},
"expansion": "Proto-Finnic *lebäit'äk",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *lebäit'äk.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "vot-conj/vasatõ",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "p-v gradation",
"source": "inflection",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "IV/vasatõ",
"source": "inflection",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "leppän",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en leppä",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "õõn levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en õõ levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "leppäd",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ed leppä",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "õõd levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ed õõ levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "leppäb",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "eb leppä",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "on levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "eb õõ levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "leppämme",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "emme leppä",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "õõmmõ levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emme õõ levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "leppätte",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette leppä",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "õõttõ levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette õõ levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "levätä",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "eväd leppä",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "õlla levättü",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eväd õõ levättü",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "levätä",
"source": "inflection",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"present"
]
},
{
"form": "eväd leppä",
"source": "inflection",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"negative",
"present"
]
},
{
"form": "õlla levättü",
"source": "inflection",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"perfect"
]
},
{
"form": "eväd õõ levättü",
"source": "inflection",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"negative",
"perfect"
]
},
{
"form": "lepäzin",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "en levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"negative",
"singular"
]
},
{
"form": "õlin levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "lepäzid",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ed levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"negative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "õlid levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "lepäzi",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "eb levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"negative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "õli levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "lepäzimme",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "emme levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "õlimmõ levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "lepäzitte",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "õlittõ levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "levätti",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eväd levättü",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"negative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "õlti levättü",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "levätti",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperfect",
"impersonal",
"indicative"
]
},
{
"form": "eväd levättü",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperfect",
"impersonal",
"indicative",
"negative"
]
},
{
"form": "õlti levättü",
"source": "inflection",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"negative",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "lepäizin",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en lepäizʹ",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "õllizin levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "õllõizin levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en õllizʹ levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en õllõizʹ levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "lepäizid",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ed lepäizʹ",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "õllizid levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "õllõizid levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ed õllizʹ levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ed õllõizʹ levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "lepäizʹ",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "eb lepäizʹ",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "õllizʹ levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "õllõizʹ levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "eb õllizʹ levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "eb õllõizʹ levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "lepäizimme",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "emme lepäizʹ",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "õllizimmõ levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "õllõizimmõ levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emme õllizʹ levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emme õllõizʹ levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "lepäizitte",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette lepäizʹ",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "õllizittõ levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "õllõizittõ levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette õllizʹ levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette õllõizʹ levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "levättäizʹ",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "eväd levättäizʹ",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "õltaizʹ levättü",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eväd õltaizʹ levättü",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "levättäizʹ",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"present"
]
},
{
"form": "eväd levättäizʹ",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"negative",
"present"
]
},
{
"form": "õltaizʹ levättü",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"perfect"
]
},
{
"form": "eväd õltaizʹ levättü",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"negative",
"perfect"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "leppä",
"source": "inflection",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "elä leppä",
"source": "inflection",
"tags": [
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "levätko",
"source": "inflection",
"tags": [
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "elko levätko",
"source": "inflection",
"tags": [
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "levätka",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "elka levätka",
"source": "inflection",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "levätkod",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"impersonal",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"impersonal",
"negative",
"present"
]
},
{
"form": "leväte",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"infinitive"
]
},
{
"form": "leppäje",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"participle",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "leppämä",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"infinitive",
"second-person"
]
},
{
"form": "levännü",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "levättü",
"source": "inflection",
"tags": [
"participle",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "leppämez",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"infinitive",
"second-person"
]
},
{
"form": "'Standardized' inflection based on the Vaipooli dialects",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"participle",
"past",
"second-person"
]
},
{
"form": "leppämess",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"infinitive",
"second-person"
]
},
{
"form": "'Standardized' inflection based on the Vaipooli dialects",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"participle",
"past",
"second-person"
]
},
{
"form": "leppämette",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"infinitive",
"second-person"
]
},
{
"form": "'Standardized' inflection based on the Vaipooli dialects",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"participle",
"past",
"second-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "vot",
"2": "verb"
},
"expansion": "leväte",
"name": "head"
}
],
"hyphenation": [
"le‧vä‧te"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"le‧vä‧te"
]
}
],
"lang": "Votic",
"lang_code": "vot",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Votic/evætæ",
"Rhymes:Votic/evætæ/3 syllables",
"Votic entries with incorrect language header",
"Votic intransitive verbs",
"Votic lemmas",
"Votic terms derived from Proto-Finnic",
"Votic terms inherited from Proto-Finnic",
"Votic terms with IPA pronunciation",
"Votic vasatõ-type verbs",
"Votic verbs"
],
"glosses": [
"to rest"
],
"links": [
[
"rest",
"rest"
]
],
"raw_glosses": [
"(intransitive) to rest"
],
"tags": [
"intransitive"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈlevætæ/",
"note": "Luutsa, Liivčülä"
},
{
"ipa": "[ˈlevʲætʲə̟]",
"note": "Luutsa, Liivčülä"
},
{
"ipa": "/ˈlevætæ/",
"note": "Jõgõperä"
},
{
"ipa": "[ˈlevʲætʲ]",
"note": "Jõgõperä"
},
{
"ipa": "/ˈlevætæɡ/",
"note": "Eastern Votic"
},
{
"ipa": "[ˈlevæˌtæɡ̊]",
"note": "Eastern Votic"
},
{
"rhymes": "-evætæ"
}
],
"word": "leväte"
}
Download raw JSONL data for leväte meaning in All languages combined (15.3kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-10-03 from the enwiktionary dump dated 2026-09-02 using wiktextract (1a05e46 and e3d6d4e). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.